Otita, amigdalita si acum operatie de polipi!

Bolile copilariei nu sunt grave si permit imunizarea copilului. Este insa necesar sa le recunosti rapid si sa iei masurile adecvate.

Otita, amigdalita si acum operatie de polipi!

Mesajde angemin11 pe Vin Mai 08, 2009 3:49 pm

Ca mai toti copii de varsta lui, baietelul meu are mai tot timpul nasul infundat.Nu face febra, dar ii curg rau mucisorii si nu poate sa respire.
Pana acum nu ne-am alarmat foarte tare, l-am dat cu Nasomer sau ser fiziologic, l-am aspirat cu batista bebelusului si, cand era mai grav ii dadeam Pivalone sau Ambroxol.Anul acesta insa, lucrurile au cam scapat de sub control.Are trei ani: alearga, transpira, bea rece, sta pe jos si a facut, aproape simultan, otita seroasa bilaterala, amigdalita si, mai nou, trebuie operat de polipi.Medicul nostru de la Medicover lucreaza la Grigore Alexandrescu si ne programeaza pentru operatie de polipi saptamaa viitoare.Desi am inteles ca nu este o operatie deloc grea, faptul ca se face sub anestezie totala, ma ingrijoreaza putin.
In plus, mi-ar fi placut sa cred ca se mai putea face ceva pe cale naturista sau homeopata, dar toti cei patru medici pe care i-am consultat in ultimul timp mi-au spus ca exista riscul sa surzeasca, intrucat impedanta i-a iesit ca unui copil surd.
Si-a operat cineva copilul la Grigore Alexandrescu?E grea recuperarea dupa operatie?Baietelul meu nu suporta sa fie bolnav si exagereaza orice durere.
Cateva sfaturi mi-ar prinde bine inainte de operatie.Multumesc.
angemin11

Re: Otita, amigdalita si acum operatie de polipi!

Mesajde Voica pe Joi Iun 04, 2009 8:25 pm

Operatia de polipi este una din cele mai usoare interventii chirurgicale la copii.
Se face, in general, cu anestezie generala (dozata in functie de greutatea copilului) si dureaza, in medie cam 10-15 minute.Daca mergi la un medic cu bune referinte, care il opereaza corect si iti recomanda ingrijirile post-operatorii, totul ar trebui sa decurga fara probleme.In general copii sunt plangaciosi si ii deranjeaza mai mult restrictiile post operatorii, decat sa aibe dureri mari din cauza operatiei.Trebuie sa ai grija sa manance 2-3 zile alimente moi (iaurturi, pieruri, supe), toate la temperatura camerei, sa isi curete foarte bine nasul (sau sa i-l cureti tu daca e mai mic) si sa nu-l lasi in colectivitate cateva zile.Pentru ei, faptul ca nu ies din afara,la joaca, mai ales vara, este un chin.Daca face febra, ii dai Nurofen sau Panadol Baby, daca tuseste in dai Bromhexim, daca il dor urechile ii pui ser efedrinat in nasuc.Toate recomandarile le primesti de la medic sau asistenta inainte sau dupa operatie.
Sa ne spui si noua cum a fost !
Mult curaj!
Voica

Mesajde delfinas pe Lun Iul 06, 2009 9:47 pm

In general medicii considera operatia de polipi usoara si nu informeaza parintii in nici un fel.
Spre placuta mea supriza D-na doctor Olimid de la Polisano furnizeaza parintilor un document care contine: recomandari, documente necesare si ce iti trebuie pentru spital.
Voi trece principalele recomandari din acest document, sub rezerva ca trebuie sa discutati in primul rand cu medicul curant al copilului, care-i cunoaste cel mai bine istoricul medical. Aceste informatii pot fi insa utile oricui va avea nevoie de aceasta operatie pentru copilasul sau:
- Copilul trebuie sa vina in ziua operatiei la spital fara sa manance si fara sa bea (Ca sa nu verse in timpul operatiei)
- In bagaj trebuie sa aveti:
* servetele sau hartie igienica in care sa-si sufle nasul ori sa se stearga la gura
* 0,5 l ceai sau compot indulcite
* algocalmin fiole sau supozitoare
* pijama, papuci, prosop
- Documente necesare intocmirii foii de observatie:
* adeverinta de salariat a unuia dintre parinti cu dovada platii CAS
* copie dupa certificatul de nastere
* bilet de trimitere
- Atentie: Inainte de operatie copilul trebuie consultat de medicul anastezist!
- Recomandari post-operatorii: In primele zile vor predomina lichidele la temperatura camerei (ceai, compot, supe, ciorbe strecurate) si alimentele moi (iaurt, smantana, pireuri, mamaliguta, soteuri). Copilul nu va manca inghetata, nu va bea bauturi acidulate, iar dupa 2-3 zile alimentele vor deveni mai consistente.
- (Posibile) reactii dupa operatie:
* Gura va avea un miros neplacut, iar la nivelul operatiei se vor forma membrane albicioase (Nu este puroi)
* Nasul va fi mai infundat decat de obicei. Se vor administra picaturi nazale (ser efedrinat, rhinxyl, olinth)
* Copilul poate sa aiba dureri de burta si sa verse. Lichidul de varsatura este negru, iar daca este rosu proaspat trebuie sa va prezentati la spital.
* Pot aparea dureri de gat si urechi (Sunt considerate normale dupa operatie. De regula se recomanda algocalmin)
* In primele zile dupa operatie copilul poate face febra pana la 38 grade. Se vor administra antitermice (algocalmin, paracetamol, dar nu aspirina)
* In primele 5-6 zile este posibil sa tuseasca. Se vor admnistra siropuri expectorante (ambroxol si bromhexim)
- Copilul nu va veni in contact cu persoane bolnave
- Copilul nu va iesi din casa 2 zile
- Se recomanda control medical peste 7-10 zile. Daca apar manifestari care va ingrijoreaza trebuie sa sunati pediatrul care supravegheaza copilul sau medicul de familie si medicul care l-a operat.

Multa sanatate,

Delfinas
delfinas

Mesajde angemin11 pe Sâm Iun 18, 2011 12:04 am

Au trecut doi ani de cand am facut operatia. La inceput parea binevenita si pentru un an ne-a scapat de complicatii.Copilul respira mai bine si dormea mai linistit.
Din pacate,la intrarea in colectivitate, la gradinita au reaparut problemele tipice nas-gat-urechi si in plus pneumonii.
Frecventele acestora in decurs de un an de zile ne-au facut sa ne intrebam daca nu cumva ne-am grabit facandu-i asa de usor operatia de polipi, avand in vedere ca acum pare total neprotejat.
In plus, acum are si dese inflamatii ale amigdalelor.Refuz din start scoaterea lor, gandindu-ma ca astfel nu ar mai exista nici o bariera naturala care sa-l protejeze.
Mamicilor care stau pe ganduri, asa cum am facut si eu, le recomand sa nu se grabeasca sa opereze copii, fara sa incerce si alte metode de imunizare a acestora.
Multa sanatate tuturor!
angemin11

Înapoi la Bolile copilariei