Vopsirea parului pe durata sarcinii

Felicitari! Tocmai ai aflat ca vei fi mamica!
Discuta cu alte gravidute sau proaspete mamici despre aceasta odisee numita sarcina.

Vopsirea parului pe durata sarcinii

Mesajde angemin11 pe Joi Feb 19, 2009 10:32 pm

Desi nu s-a descoperit o legatura directa intre vopsirea parului viitoarei mamici pe timpul sarcinii si malformatii ale fatului, medicii pediatri, in cele mai multe cazuri, sfatuiesc gravidele sa nu se vopseasca, mai ales in primul trimestru de sarcina.
Personal, mai mult de ordin estetic, dar ca si confort psihic, pentru cine crede ca nu arata destul de bine nevopsita, recomand folosirea vopselurilor naturale, gen Henna.
Recunosc ca nu au niste nuante prea vii, se gasesc mai greu, nu sunt foarte ieftine si sunt destul de greu de aplicat fata de cele obisnuite, cu amoniac, dar macar am inlaturat constient una din cauzele care ar putea afecta sanatatea viitorului meu baietel.
Am citit intr-o revista de specialitate ca, cel putin la animale, s-a dovevit a exista o legatura intre compusii chimici ai vopselurilor si malformatii.
Cel mai bine ar fi, daca aveti un par natural destul de frumos, sa nu-l vopsiti pe parcursul celor 9 luni de sarcina.Oricum ele trec repede si lasa in urma un copil sanatos!
angemin11

Re: Vopsirea parului pe durata sarcinii

Mesajde delfinas pe Vin Feb 20, 2009 10:18 pm

Mamicilor care vor totusi sa se vopseasca, le recomand suvitele. Se presupune ca, daca vopseaua nu ajunge la scalp, nu poate dauna in nici un fel fatului.
In acest fel, ramaneti in pas cu moda si bebelusul va fi protejat !
Succes!
delfinas

Mesajde georgescuelenasorin pe Lun Iun 01, 2009 10:54 am

Si daca vopseaua este fara amoniac? Nu afecteaza parul mai putin?
georgescuelenasorin

Mesajde Voica pe Lun Iun 01, 2009 10:25 pm

Chiar daca este fara amoniac, tot cred ca trebuie evitata in primele 3 luni de sarcina.
Multe din vopselurile vegetale contin, pe langa substantele naturale si unii compusi chimici obtinuti prin sinteza.Stiu ca multe mamici s-au vopsit in timpul sarcinii si ca multi ginecologi nu le interzic sa o faca.E la alegerea fiecarei femei ce rezerva copilului ei!
Orice femeie gravida e frumoasa datorita aurei pe care o emana si nu cred ca o culoare mai putin nuantata a parului, pentru un motiv bine intemeiat, ii stirbeste din frumusete.
Voica

Masti naturale pentru ingrijirea parului

Mesajde simona8700 pe Sâm Aug 29, 2009 10:30 pm

Pe perioada sarcinii, ar fi de dorit sa folositi cat mai putine produse cosmetice, in general si pentru par in special.
Ca sa va ingrijiti parul va recomand folosirea mastilor naturale, din ingrediente la indemana oricui.Nu cred ca exista contraindicatii pentru nici unul din produsele folosite, dar ar fi bine totusi sa cereti si parerea ginecologului.In general sunt bine informati si au experienta.Asa a fost in cazul meu.
Daca aveti un par uscat, cu suvite rebele, greu de coafat, puteti folosi masca cu galbenus de oua si bere.Faceti o pasta din 2 galbenusuri si 50 ml de bere.Masati bine parul si scalpul si acoperiti parul cu un prosop. Dupa 30 de minute se spala parul.
Pentru un par care se ingrasa prea repede, este potrivita o masca cu suc de lamaie, galbenus de ou si ulei de radacina de brusture . Se face o pasta din 100 ml suc de lamie, un galbenus de ou si o lingura de ulei de radacina de brusture si se va maseaza bine parul cu ea.Se lasa sa actioneze 15 min,dupa care se spala parul
Pentru parul normal, o masca cu un galbenus de ou, o lingura de ulei de masline, 10 picaturi de ulei de ricin si cateva picaturi de vitamina A si E.
La magazinele cu produsele naturiste puteti gasi toate ingredientele, la preturi accesibile.
Parul vostru merita rasfatat si sarcina nu ar trebui sa fie un impediment.Folositi produse naturale, pentru sanatatea voastra si a viitorului copil !
simona8700

Mesajde karina745 pe Joi Iul 01, 2010 9:42 am

Buna fetelor...eu m-am vopsit cat am fost gravida si sincer nu am patiti nimik....m-am vopsit cu Wellaton..nu am luat vopsea scumpa fara amoniac..deci e ok..nu afecteaza bebele din burtica, asa ca stati linistite..va pup
karina745

Mesajde tania pe Lun Mar 07, 2011 12:10 pm

Eu as vrea sa ma vopsesc cu henna.. am inteles ca nu ar ataca deloc pentru ca e naturala.. stiti ceva despre asta?
tania

Înapoi la Clubul gravidutelor